Przejdź do treści
Sprzęt AGD »

8 najlepszych zmywarek

zmywarek

Zastosowanie nowych technologii w domu pozwala nie tylko na zaoszczędzenie czasu, ale również pieniędzy. W dzisiejszym artykule zebraliśmy najnowsze modele najlepszych zmywarek, dzięki którym mozolna czynność mycia naczyń już na zawsze nie będzie nas dotyczyć.

Co lepiej wybrać: zmywarkę wolnostojącą czy pod zabudowę?

Decydując się na zakup zmywarki często stajemy przed trudnym wyborem, jaki model wybrać, czym się kierować podczas zakupu i czy zawsze cena świadczy o jakości.

Najważniejszą decyzją jest wybór pomiędzy zmywarką do zabudowy, a modelem wolnostojącym. Gdy zależy nam na tym, aby zmywarka nie była widocznym elementem naszej kuchni lepiej postawić na zmywarkę pod zabudowę.

Nasza kuchnia nie straci wtedy na elegancji, a jednocześnie zyska na praktyczności. Kolejnym krokiem to usytuowanie zmywarki w naszej kuchni, musimy więc zadecydować jakim miejscem dysponujemy i czy możemy pozwolić sobie na model 60 cm czy też 45 cm.

Jeżeli chodzi o energooszczędność praktycznie każda zmywarka na rynku posiada obecnie klasę A+ i wyższą. Kupując zmywarkę warto zwrócić uwagę również na funkcje mycia połowy zmywarki, gdyż nie zawsze mamy możliwość zapełnienia jej całej, a także sensor zanieczyszczeń, który zadba o to, aby nasze naczynia były idealnie czyste. 

Często zmywarki oferują również dodatkowe funkcje takie jak opóźniony start czy możliwość sterowania urządzeniem za pomocą naszego smartfona. Jest to funkcja przydatna szczególnie jeśli zależy nam aby zmywarka pracowała w określonych godzinach.

Zmywarki możemy podzielić na dwie główne grupy: wolnostojące i do zabudowy. Ze względu na dopasowanie do potrzeb klientów zarówno jedne, jak i drugie możemy kupić w wariantach o szerokości 45 cm oraz 60 cm. Aby ułatwić wybór wybraliśmy po kilka modeli z każdej z grup.

Najlepsze zmywarki wolnostojące

Szerokość urządzenia 60 cm.

Bosch Serie 2 SMS25AI02E

Bosch Serie 2 SMS25AI02E

 Zmywarka Bosch Serie 2 to doskonała propozycja dla wszystkich szukających prostej obsługi i przydatnych funkcji. Ta wolno stojąca zmywarka pomieści jednocześnie 12 kompletów naczyń, dodatkowo dzięki możliwości regulacji wysokości górnego kosza, z łatwością zmieścimy również naczynia o większym gabarycie.

Bosch Serie 2 oferuje użytkownikom wybór godziny uruchomienia urządzenia nawet do 24 godzin do przodu. Model ten występuje w kolorze stalowym ze specjalną powłoką chroniącą przed widocznością odcisków palców.

Oszczędność wody i energii zapewniana jest przez zastosowanie dwóch technologii. Jedna z nich to ActiveWater, która odpowiada za system rozprowadzania i dozowania ilości wody podczas zmywania.

Oszczędność wody i energii to zasługa także sensora załadunku, który w zależności od stopnia załadowania zmywarki dostarcza odpowiednią ilość wody. Technologie te, a także wysoka klasa energooszczędności sprawiają, że zmywarka ta często wybierana jest przez rodziny.

Zalety: 

  • krótki czas mycia i suszenia dzięki funkcji Vario Speed Plus;
  • zapewnienie odpowiedniej temperatury dzięki wymiennikowi ciepła;
  • cicha praca;
  • oszczędność wody i energii;
  • rozpoznawanie stopnia zabrudzenia.

Wady:

  • mały wybór dostępnych programów;
  • tryb ECO o bardzo długim czasie pracy.

Whirlpool WFC3C26X

Whirlpool WFC3C26X

Zmywarka Whirlpool WFC3C26X to model często wybierany przez rodziny ze względu na jego dużą pojemność, gdyż jednorazowo zmywać możemy aż 14 kompletów naczyń. Bogaty wybór programów to także cecha, która decyduje o popularności urządzenia.

Decydując się na ten konkretny model otrzymujemy możliwość zmywania naczyń w jednym z ośmiu programów, zarówno o krótkim czasie pracy, jak i o oszczędności wody i energii.

Zmywarka Whirlpool została wyposażona w technologię Szósty Zmysł, której głównym zadaniem jest dostosowanie ciśnienia wody podczas zmywania do stopnia zabrudzenia naczyń.

Dzięki możliwości składania grzebieni w dolnym koszu zmywarki, otrzymujemy dużą przestrzeń, która pomieści zarówno większe naczynia, jak i garnki, czy patelnie, Zastosowany silnik inwerterowy redukuje hałas i wibracje powstałe podczas pracy zmywarki, a wyświetlacz LED pozwala na sprawdzenie pozostałego czasu pracy do zakończenia wybranego programu.

Zalety:

  • bardzo pojemne;
  • technologia Szósty Zmysł dostosowująca ciśnienie wody do zabrudzeń;
  • składane grzebienie dolnego kosza pozwalające na mycie naczyń wielkogabarytowych;
  • zmywanie strefowe wybranego kosza z naczyniami.

Wady:

  • długie czasy pracy programów zmywarki;
  • podatny na zarysowania panel sterujący.

Urządzenia o szerokości 45 cm.

Beko DFS28123X

Beko DFS28123X

Zmywarka BEKO to jedna z ciekawszych propozycji jeżeli chodzi o urządzenia wolnostojące o tej szerokości. Wyposażona została w dodatkowy trzeci kosz na sztućce, dzięki czemu zmywarka jest w stanie pomieścić jednocześnie 11 kompletów naczyń.

Dokładniejsze mycie zapewnione jest dzięki zamontowanemu dodatkowemu ramieniowi myjącemu na dnie zmywarki, który doczyści nawet najmniejsze zakamarki. Beko postawiło na trwałość użytych elementów, dlatego też w modelu DFS28123X znajduje się dno ze stali nierdzewnej, bardziej odporne na eksploatację niż wersje plastikowe.

Dodatkowo zmywarka została wyposażona w oświetlenie wnętrza, co znacznie ułatwia korzystanie z niej nawet późnym wieczorem i nocą bez konieczności zapalania światła.

Energooszczędność zmywarki to nie tylko możliwość uruchomienia połowy wkładu, ale również wykorzystanie nagrzanego już ciepłego powietrza podczas pracy do suszenia umytych naczyń.

Zalety:

  • dodatkowy trzeci kosz na sztućce
  • AquaIntense – dodatkowe ramię myjące na dnie zmywarki;
  • dno ze stali nierdzewnej;
  • Hot Air – system suszenia gorącym powietrzem nagrzanym po zmywaniu;
  • oświetlenie wnętrza;

Wady:

  • słabe spasowanie elementów;
  • dość głośna praca zmywarki.

Siemens iQ300 SR236100ME

Siemens iQ300 SR236100ME

Zmywarka marki Siemens to kolejna propozycja zmywarki wolno stojącej. Dzięki zastosowaniu podwójnego ramienia zraszającego, zmywanie jest jeszcze bardziej wydajne, a naczynia zachwycają czystością.

Siemens w tym modelu zastosował kosze Vario Flex, które nie tylko ułatwiają załadunek naczyń, ale również oferują ciekawe rozwiązania, jak szuflada na sztućce, dzięki której nie zajmują one miejsca w dolnym koszu, a tym samym zmywarka może pomieścić więcej naczyń jednocześnie.

W przypadku tego modelu pomieścimy jednocześnie aż 14 kompletów naczyń. Zmywarka Siemens oferuje ciekawe rozwiązania dotyczące mycia szkła polegające na myciu ich w niskiej temperaturze, a następnie wydłużonym suszeniu zapewniającym naturalny błysk kieliszków.

Zalety:

  • podwójne ramię zraszające;
  • kosze Vario Flex, zapewniające łatwość załadunku;
  • duża pojemność;
  • specjalny program ochrony szklanych naczyń.

Wady:

  • ciężko zamykający się pojemnik na środek myjący;
  • standardowe programy o wydłużonym czasie pracy.

Najlepsze zmywarki do zabudowy

Urządzenia o szerokości 60 cm.

Beko DIN59530AD

Beko DIN59530AD

Zmywarka Beko to niewątpliwa rewolucja na rynku zmywarek. Nowoczesne rozwiązania takie jak System HomeWhiz pozwalają na sterowanie urządzeniem za pomocą smartfona.

Dowiemy się nie tylko, czy nasze naczynia są już umyte, ale także możemy zaprogramować czas startu czy ustawienia zmywania. Kolejnym plusem jest funkcja AutoDose, która pozwala na wsypanie większej ilości detergentu, pozwalającego na wykonanie nawet 23 cykli zmywania, a nasze urządzenie automatycznie zaaplikuje odpowiednią ilość proszku na każdy cykl.

Dzięki wbudowanemu ramieniowi CornerIntense mycie naczyń staje się jeszcze bardziej precyzyjne, gdyż pozwala dosięgnąć nawet w najbardziej newralgiczne miejsca.

Mycie naczyń ze zmywarką Beko staje się jeszcze prostsze za sprawą systemu TrayWash, który pozwana na umycie tac z piekarnika. Co ważne, po skończonej pracy, zmywarka samoistnie otworzy drzwiczki, aby naczynia wysychały. Do urządzenia jednorazowo mieści się 15 kompletów naczyń.

Zalety:

  • konstrukcja ramienia CornerIntense  pozwalająca na dokładniejsze mycie;
  • automatyczne dozowanie ilości detergentu do mycia;
  • możliwość zarządzania zmywaniem za pomocą smartfona;
  • system TrayWash pozwalający umyć tace z piekarnika;
  • po skończonym myciu drzwi zmywarki otwierają się automatycznie.

Wady:

  • czasami zostawia białe plamy po myciu na naczyniach.

Siemens iQ300 SN536S01KE

Siemens iQ300 SN536S01KE

Modele z serii iQ300 firmy Siemens cechuje niesamowita wygoda pracy, ergonomiczne podejście do wykorzystania miejsca wewnątrz urządzenia oraz łatwość obsługi.

Zmywarka ta pomieści 14 kompletów naczyń jednocześnie, oferując przy tym praktyczną szufladę na sztućce oraz możliwość regulacji nawet załadowanych szuflad.

Na uwagę zasługuje również technika naprzemiennego mycia, która nie tylko pozwala na oszczędzanie wody, ale również na wydłużenie czasu działania środków myjących. Kolejną wartą uwagi funkcją jest Machine Care, dzięki której nie musimy dodatkowo pielęgnować wnętrza zmywarki.

Wysoka temperatura podczas zmywania zapewnia usunięcie zabrudzeń zarówno z głównej komory urządzenia, jak i całym systemie wodnym.  Ostatnią ważną rzeczą jest zastosowanie silnika iQdrive, który zapewnia niemalże bezszelestną pracę urządzenia. 

Zalety:

  • technika naprzemiennego mycia, oszczędzająca wodę;
  • bez szczotkowy silnik iQdrive;
  • system ochrony szkła, dostosowujący twardość wody do naczyń;
  • funkcja MachineCare czyszcząca wnętrze zmywarki;
  • posiada praktyczną szufladę na sztućce.

Wady:

brak funkcji oferującej zmywanie do połowy zapełnionej zmywarki.

Urządzenia o szerokości 45 cm.

Bosch Serie 4 SPV45IX05E

Bosch Serie 4 SPV45IX05E

Zmywarka Bosch Serie 2 SPS25CI03E to propozycja dla osób, które nie dysponują wystarczającą ilością miejsca, aby pozwolić sobie na model 60 cm. Urządzenie mimo, że zajmuje mniej miejsca, jest całkiem pojemne i zmieścimy do niego 9 kompletów naczyń.

Zmywarka została wyposażona w system AquaStop, który zabezpiecza nasze mieszkanie przed nieplanowanym wyciekiem wody i kiedy nasze urządzenie nie trzyma szczelności, automatycznie zatrzyma dopływ wody.

W modelu tym podobnie jak w wersjach 60 cm została zastosowana funkcja Vario Speed Plus, która pozwala skrócić czas pracy zmywarki nawet o 60 %. Ciekawą opcją jest sensor załadunku, który pozwala oszczędzić wodę poprzez dostosowanie ilości zużywanej wody do załadowania zmywarki.

Za zarządzanie wodą odpowiedzialny jest także AquaSensor, który sprawdza zabrudzenie naczyń, a następnie na postawie czystości wody określa czy kontynuować zmywanie czy nie.

Zalety:

  • system AquaStop, zabezpieczający przed wyciekiem wody;
  • skrócenie czasu zmywania dzięki funkcji Vario Speed Plus;
  • sensor załadunku dostosowujący ilość wody do ilości naczyń;
  • AquaSensor sprawdzający stopień wyczyszczenia naczyń.

Wady:

  • brak funkcji „połowa załadunku”.

Whirlpool WSIO3034PFEX

Whirlpool WSIO3034PFEX

Szukając zmywarki pod zabudowę o małych rozmiarach dobrym wyborem jest Whirlpool WSIO3034PFEX. Zmywarka ta wyposażona została, jak większość urządzeń tej marki w technologię Szósty Zmysł.

Dzięki tej technologii urządzenie charakteryzuje się dużą energooszczędnością, gdyż dopasowuje program, a co za tym idzie ilość zużywanej energii i wody do stopnia zabrudzenia naczyń.

Kolejnym dowodem na energooszczędność jest możliwość zmywania strefowego Multizone w zależności od zabrudzeń i ilości naczyń. Jeśli naczynia są lekko lub średnio zabrudzone należy ułożyć je tylko w górnej szufladzie, dolna półka przeznaczona jest do mycia bardzo brudnych naczyń.

Dzięki wbudowanej lampce LED mamy możliwość kontrolowania pracy zmywarki. Jeśli zaistnieje taka potrzeba jednorazowo możemy umyć nawet 10 kompletów naczyń, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na urządzenie o niewielkich gabarytach.

Zalety:

  • możliwość zmywania strefowego Multizone;
  • lampka LED, pokazująca czy zmywarka pracuje;
  • opóźnienie startu pracy zmywarki;
  • technologia Szósty Zmysł dopasowująca ustawienia zmywania do zabrudzeń;

Wady: 

  • mało dokładnie suszy naczynia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.