W poniższym rankingu, 5 najlepszych mikrofonów, znaleźć można modele, które zarówno pod względem roku produkcji i wprowadzenie na rynek, ale także parametrów i opinii klientów, zajmują czołowe lokaty i są godnymi polecenia.
Na rynku można znaleźć dosłownie setki różnego rodzaju mikrofonów, głównie pojemnościowych. Każdy kto poszukuje tego typu sprzętu z pewnością znajdzie w poniższym rankingu coś dla siebie, bo zarówno mikrofony gamingowe jak i te do rozmów, nagrywania podcastów, a nawet amatorskiego śpiewania, dostępne są bez problemu w dość przystępnych cenach. Przeznaczenie determinuje oczywiście wybór klienta, niemniej jednak opis, wady i zalety, a także konkretne przykłady w zestawieniu TOP 5 z pewnością pomogą w wyborze sprzętu idealnego.
SPC Gear SM900
Na pierwszym miejscu w rankingu znajduje się mikrofon SPC Gear Sm900, w wersji SPG026. Skrojony na miarę potrzeb dla wielu osób, o zupełnie różnych zainteresowaniach i powodach zakupu mikrofonu.
Umiejscowiony na specjalnej łapie, z możliwością montażu do biurka, mikrofon SPC Gear SM900 to czołowy gracz dla graczy właśnie.
Pojemnościowy mikrofon USB działa w trybie Plug&Play, co oznacza nie więcej niż to, że wystarczy jego podpięcie do wejścia USB komputera i już można cieszyć się jego działaniem.
Żadnych sterowników, ani specjalnego oprogramowania. Szybko i na temat. Mikrofon posiada łapę, która amortyzuje go od wstrząsów i filtr POP, chroniący dźwięk przed wpływem zakłóceń, takich jak chociażby głęboki oddech nagrywającego.
Pasmo przenoszenia to 18 – 20 000 Hz, a czułość to aż 135 dB. Nieźle jak na mikrofon do domu.
Powody zakupu:
- funkcja Plug&Play
- kabel USB wewnątrz łapy
- antywstrząsowa łapa
- filtr POP
- długi (2,8m) przewód
- nowoczesny, designerski wygląd
Brak minusów i same plusy, a dodatkowo stosunkowo niska cena jak na tak dobrej jakości sprzęt, przemawiają za jego kupnem.
Idealnie sprawdzi się na biurku wytrawnego gracza gier komputerowych, ale także youtuberów, vlogerów i osób tworzących internetowe podcasty, na dowolny, nawet najbardziej poważny temat.
Mozos USB MKIT-900PRO Gamer
Nieco tańsza propozycja od marki Mozos zajmuje miejsce zaraz za numerem jeden rankingu TOP 5. Zupełnie różny od poprzednika, bo na stabilnej krótkiej nodze to propozycja zarówno dla graczy, ale także początkujących streamerów.
Mozos MKIT-900PRO Gamer to według nazwy sprzęt dla graczy. Jak się jednak okazuje, ten mikrofon USB to niejako analogia do poprzednika.
Dobrze tłumiący szumy filtr POP, a także opcja Plug&Play będzie pasował do każdego rodzaju sprzętu obsługującego.
Nieco inna budowa, bo zamiast łapy, statyw, za to coś czego tam nie było, bo dodatek kosza antywibracyjnego, sprawdzi się u osób próbujących swoich sił wokalnych i oratorskich, mówiących do mikrofonu znacznie więcej niż zawodnicy grający online na platformach gamingowych.
Pasmo przenoszenia w tym modelu to nieco mniejszy zakres, bo od 100 do 18000Hz, a czułość na poziomie 42dB.
Powody zakupu:
- funkcja Plug&Play
- kabel USB
- antywstrząsowy kosz
- filtr POP
- wygodny statyw
Tak naprawdę zarówno ten jak i pierwszy wymieniony mikrofon mogłyby znaleźć swoje miejsce na samym szczycie rankingu, niemniej jednak ilość opinii i klientów, którzy kupili poprzedni model przemawia za ustawieniem mikrofonu Mozos na drugim miejscu.
Poza tym nic innego nie wskazuje na to żeby chociaż chwilę wahać się przed jego zakupem.
SPC Gear SM900T (SPG055)
Kolejny gracz marki SPC. Jego parametry zbliżone są do kolegi z pierwszego miejsca, jednak sama konstrukcja różni się znacząco, pozwalając na nieco inne zastosowanie tego modelu.
W zastępstwie łapy pojawiłysię stabilny statyw, który wraz z koszem antywstrząsowym chroni mikrofon przed wpływem zakłóceń, takich jak chociażby uderzanie w klawiaturę w trakcie pisania, co na pewno spodoba się osobom prowadzącym live streaming.
Szerokie pasmo przenoszenia i wysoka czułość to kolejne zalety SPC Gear SM900T, idealnego modelu do pracy w biurze czy studiu.
Powody zakupy:
- funkcja Plug&Play
- kabel USB
- antywstrząsowy kosz
- filtr POP
- wygodny statyw
- szeroki zakres częstotliwości i wysoka czułość
Ze względu na podobne parametry jak poprzednicy, ale nieco wyższą cenę, która zapewne gra tu główną rolę, model SM900T znalazł się dopiero na miejscu 3.
Jeżeli komuś zależy na efektownym wyglądzie sprzętu, ale przy okazji nie zwalnia go z obowiązku wykazywania się doskonałą jakością wykonania i pracy, model SM900T sprawdzi się świetnie.
Novox NC-1
Przenośny mikrofon marki Novox to nowoczesność w połączeniu z jakością. Dla wszystkich użytkowników, zarówno tradycyjnych systemów operacyjnych Windowsa jak i Mac OS, sprawdzi się już po szybkim podłączeniu dzięki niezawodnej funkcji Plug&Play.
Ponownie szerokie pasmo przenoszenia, 30-18000Hz zapewnia doskonałą jakość dźwięku, a zarazem uniwersalność tego modelu.
Dzięki temu, że jest mikrofonem mobilnym może być używany do celów zarówno studyjnych jak i terenowych, podczas nagrań muzycznych, o jakości zbliżonej do profesjonalnych nagrań koncertów.
Mobilność może zostać zmieniona w stabilność dzięki dołączonej do zestawu łapie i kablowi USB o długości 1,8m.
Polecany głównie do rejestrowania wokalu, dźwięku instrumentów i pracy w zawodzie dziennikarza lub speakera.
Powody zakupy:
- funkcja Plug&Play
- mobilność
- szeroki zakres częstotliwości
- uniwersalność działania
Nie jest to być może typowy model do użytku na potrzeby grania w domu, niemniej jednak ma cechy, które wyróżniają go wśród innych, a pozytywne oceny klientów zdają się tylko potwierdzać to, że jego zakup nie jest chybionym pomysłem.
T. Bone SC 440
Piąte, czyli ostatnie miejsce w rankingu TOP 5 zajmuje nieco droższy, ale wcale nie gorszy od innych model T. Bone SC 440. Za ciut większe pieniądze otrzymujemy przewodowy model, który wpasowuje się zarówno designem jak i jakością w gusta i oczekiwania początkujących użytkowników, ale także tych nieco bardziej profesjonalnych i znających temat.
Ponownie, łatwość podłączenia do portu USB systemem Plug&Play, na wszystkich systemach operacyjnych, pozwala na szybką pracę niezależnie od miejsca, w jakim jesteśmy.
Szerokie pasmo częstotliwości, do 18 000 Hz sprawdzi się przy nagraniach na najwyższym poziomie.
Mikrofon posiada niedużą łapę dzięki czemu stabilnie trzyma się na stole, przy którym pracujemy, jednak nie jest to już to samo, co mocne statywy, jako chociażby u konkurenta z drugiego miejsca rankingu.
Powody zakupy:
- funkcja Plug&Play
- szeroki zakres częstotliwości
- kompatybilność z wieloma systemami operacyjnymi
- designerski wygląd
Minusem może być słabszej jakości łapa/stojak i wyższa cena, która sugerowałaby szczególne możliwości tego mikrofonu.
W tym przypadku jednak mówimy o dobrych, wciąż, ale może już niewybitnych parametrach, które mimo wszystko podpasują początkującym streamerom, vlogerom i prowadzącym w internecie nagrania w trybie online.
Czym w głównej mierze kierować się przy wyborze?
Przy wyborze i kupnie mikrofonu ważnych jest kilka parametrów, które na pewno warto uwzględnić podczas ostatecznej decyzji. Czym się kierować, na co zwrócić szczególną uwagę, a co, mimo, że z naszej perspektywy istotne w rzeczywistości okazuje się mniej ważne?
Rodzaj mikrofonu
Mikrofony występują najczęściej w dwóch opcjach, dynamicznej i pojemnościowej. W zależności od efektów jakie chcemy osiągnąć musimy wybrać odpowiedni dla nas typ [Effect of microphone type and placement on voice perturbation measurements; I R Titze, W S Winholtz; J Speech Hear Res.;1993 Dec;36(6):1177-90].
Te pierwsze cechują się prostą i nierozbudowaną konstrukcja, a co za tym idzie niższą ceną. W przypadku tych drugich mówimy o nieco wyżej kwocie, jaką producent życzy sobie za dany sprzęt, przy okazji jednak oferując nam wyższą jakość mikrofonów, idealną do profesjonalnego użycia, jak np. praca zarobkowa jako vloger. Mikrofony dynamiczne polecane są raczej do zabawy i wszelkiego rodzaju rozrywki, nie wymagającej wysokiej jakości dźwięku.
Zakres częstotliwości pasma przenoszenia
W zależności od modelu mikrofonu spotyka się różne wartości zakresu częstotliwości pasma przenoszenia. Minimalny jej zakres mieści się w granicach 5-24 Hz. Maksymalny kończy się z reguły na około 20000 Hz. Warto jest znaleźć model o maksymalnie szerokim paśmie, co zdecydowanie pozytywnie wpłynie zarówno na pracę jak i komfort naszej pracy z mikrofonem.
Czułość mikrofonu
Bardzo ważny parametr, który podobnie jak zakres częstotliwość pasma przenoszenia decyduje o efektach użytkowania mikrofonu. W miejscach zamkniętych, jak pokój czy studio nagraniowe warto wybrać sprzęt o wysokiej czułości, który ze względu na znikomy poziom zakłóceń doskonale wyłapie nasz głos. W przypadku przestrzeni otwartych, gdzie wpływ szumu i wszelkich zakłóceń jest znacznie wyższy, mikrofon poradzi sobie lepiej na niskiej czułości wychwytywania dźwięku, co zapobiegnie nadmiernym szumom i pogłosom.
Sposób łączenia /komunikacji z odbiornikiem
Ponieważ z każdym rokiem stajemy się coraz bardziej wygodni. Tego samego oczekujemy od sprzętów jakie użytkujemy [Guidelines for selecting microphones for human voice production research; Jan G Svec 1, Svante Granqvist; Am J Speech Lang Pathol; 2010 Nov;19(4):356-68].
Przewodowe mikrofony sprawdzą się doskonale w domowym lub studyjnym zaciszu. W szczególności polecane są te z funkcją Plug&Play, która nie wymaga żadnych instalacji oprogramowania. Jeśli jednak mikrofon ma zmieniać często swoje położenie, lub służyć do pracy w terenie, warto wybrać ten bezprzewodowy, co prawda o większym prawdopodobieństwie zerwania się połączenia i wystąpienia zakłóceń, ale bardziej mobilny i wygodniejszy w użyciu.
Parametrem, który tylko po części powinien wpływać na naszą decyzję jest cena. Oczywiście, nikt nie chce przepłacać za sprzęt elektroniczny. Niemniej jednak należy zastanowić się w jakim celu kupujemy mikrofon i jak długo ma on nam służyć. Jeżeli wybór pada na sprzęt nastawiony na cotygodniową rozrywkę pod postacią karaoke, nie ma co przepłacać, natomiast jeśli planujemy profesjonalne nagrywanie treści i upowszechnianie ich, niekiedy zarobkowo, w sieci, pokuśmy się o droższy i z reguły dużo lepszy jakościowy model.
Często zadawane pytania:
Polecamy model, który w rankingu znajduje się na drugim miejscu. Za atrakcyjną ceną idzie jakość, której nie powstydzi się młody radiowiec. Życzymy powodzenia!
Karaoke to świetna zabawa, ale nie wymaga szczególnie profesjonalnych sprzętów, które mogą dużo kosztować. Proszę spojrzeć na modele bezprzewodowe, które na pewno w granicach 100-150 złotych spełnią państwa oczekiwania.
Wszystkie z wymienionych wyżej modeli sprawdzą się doskonale w pracy biurowej. Na pracę w terenie polecamy jednak mikrofony bezprzewodowe, a bazując na naszym rankingu, numer 5. Istotne jest znalezienie modelu o solidnej konstrukcji, z wytrzymałego materiału.
Lekcje zdalne nie wymagają typowo studyjnych mikrofonów jednak, ze względu na szumy w pokoju dziecka w trakcie nauki i pisanie na klawiaturze, warto postawić na sprzęt na stabilnym statywie. Polecamy nr 2, ze względu na niską cenę i świetne parametry. Owocnej nauki!