W rankingu TOP 5 najlepszych dyktafonów znajdą się modele dostępne obecnie na rynku. Modele z ostatnich kilku lat, które w naszym odczucie będą najlepszym wyborem przy poszukiwaniu sprawdzonego sprzętu do rejestrowania dźwięku.
Pomimo tego, że duża część telefonów komórkowych, o ile nie wszystkie najnowsze modele, posiada wbudowane rejestratory nagrań, nie mogą one równać się z profesjonalnymi dyktafonami. Rynek sprzętów elektronicznych oferuje obecnie dwa rodzaje dyktafonów – analogowe i cyfrowe.
To na czym bardziej zależy konsumentom determinuje oczywiście ich wybór. W rankingu przedstawione zostaną główne cechy, wady i zalety poszczególnych modeli oraz jasne wskazanie, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w konkretnych przypadkach.
Najlepsze dyktafony
Olympus WS-852
Znany producent sprzętów elektronicznych nie zawodzi i prezentuje uniwersalny, sprawdzony i elegancki model, który zarówno ceną jak i funkcjonalnością zaspokoi nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Niewielki i poręczny model dyktafonu występuje w dwóch formatach, o pamięci wbudowanej – 4 i 8 GB.
Dodatkowo, producent zadbał także o stronę wizualną i do wyboru są dwie wersje kolorystyczne – czarna i srebrna.
Dyktafon posiada możliwość zapisu nagrań nie tylko na pamięć wbudowaną w urządzenie, ale również na pamięci zewnętrznej, na kartach do 32 GB. Znana i sprawdzona marka za taką cenę, plus dobre parametry to niezawodny sposób na sukces w branży sprzętów elektro.
Zdecydowanie polecany profesjonalistom do codziennej pracy z rejestratorem dźwięku.
Powody zakupu:
- Duży czytelny ekran
- 4 lub 8 GB pojemności
- Filtr górnoprzepustowy
- Opcja wyboru scen
- Oznaczenie daty i godziny (opcja wyboru pliku po dacie)
- Filtr głosowy
Brak minusów, a przy tym dwie wersje kolorystyczne przemawiają za ustawieniem tego modelu na najwyższym stopniu w rankingu dyktafonów.
Świetnie sprawdzi się w rękach profesjonalistów – dziennikarzy, radiowców czy pracowników branży detektywistycznej.
Idealny do pracy wymagającej sprzętu o dobrej jakości i możliwości długiej pracy, bez potrzeby ponownego ładowania w międzyczasie.
Sony ICD – PX240
Kolejna znana firma i kolejny strzelony w dziesiątkę wybór. Mały, zgrabny i lekki (tylko 72g) dyktafon, dedykowany do nagrywania plików na pamięci wewnętrznej o maksymalnej pojemności 4GB, świetnie sprawdzi się w każdej sytuacji.
Urządzenie obsługuje format zapisu plików MP3, a także posiada możliwość przesyłania ich przy pomocy kabla USB, co z pewnością ułatwi pracę, nawet najmniej obeznanym z elektroniką, użytkownikom.
Dyktafon pracuje na baterii, która będzie w stanie udźwignąć długi czas ciągłej pracy.
Dzięki regulacji tempa odtwarzania nagrań sprawdzi się świetnie jako niezbędny sprzęt w pracy osób z branży dziennikarskiej. Doskonale nadaje się zarówno do nagrywania krótkich reportaży jak i długich rozmów.
Powody zakupu:
- Sterowanie nagrywania głosem
- Obecność filtrów górnoprzepustowych
- Możliwość regulacji tempa odtwarzania
- Funkcja odtwarzania z alarmem o zaprogramowanej godzinie
- Atrakcyjna cena
Brak zewnętrznej pamięci i tylko jedna wersja kolorystyczna jest powodem, dla którego model Sony jest na miejscu drugim.
Poza tym, jest to wspaniały rejestrator dźwięku dla wszystkich ceniących cenę, która nie przewyższa jakości sprzętu.
Zoom H2N
Kolejne miejsce zajmuje nieduży, poręczny i bardzo wygodny w obsłudze dyktafon Zoom H2N. Z pewnością dobrymi rezultatami pracy, posłuży wszystkim profesjonalistom, którym zależy na wysokiej jakości nagrań.
Niewielki sprzęt, który pozwala na nagrywanie doskonałej jakości dźwięku. Jego 5 mikrofonów ukrytych we wnętrzu pozwala na uzyskanie nagrań o niebywałym odwzorowaniu realnych dźwięków.
Dzięki wbudowanemu głośnikowi, jest idealny dla osób z branży filmowej czy muzycznej. Możliwa opcja zapisywania plików na pamięci zewnętrznej pozwala na rozbudowaniu jej do 32GB.
Pomimo ceny, z pewnością będzie idealnym wyborem dla osoby, które ponad wszystko ceni sobie jakość i gwarancję udanej pracy.
Powody zakupy:
- Aż 5 mikrofonów
- Sporej wielkości ekran LCD
- Kilka różnych formatów zapisu plików
- Połączenie przy użyciu USB z większością komputerów
- Dodatkowy filtr zabezpieczający przed szumami
- Funkcja uruchamiania nagrywania po wykryciu głosu
W porównaniu do wcześniej wymienionych modeli, Zoom H2N to droższy sprzęt, za którym idzie jednak wysoka jakość wykonania i nagrań. Polecany zazwyczaj osobom na co dzień pracującym przy użyciu dyktafonu.
Dyktafon Olympus LS-P1
Zgrabny, niezwykle estetyczny liniowy rejestrator dźwięku o pojemności 4GB.
Dyktafon ten posiada wiele funkcji ułatwiających profesjonalne nagrywanie i rejestracje nawet odleglejszych dźwięków, przy okazji automatycznie tłumiąc szum, dzięki odpowiednim filtrom wbudowanym w urządzenie.
Opcja automatycznego uruchamiania się sprzętu pod wpływem wyłapywania dźwięku, jest dyskretnym i efektywnym sposobem do rejestracji rozmów bez zdradzania jego obecności.
Dużą różnice w porównaniu z innymi modelami w podobnej cenie i o równie dobrej jakości nagrywanego dźwięku stanowi obudowa urządzenia.
Wykonana z metalu zapewnia mu trwałość i odporność nawet na cięższe warunki pracy, jak chociażby noszenie w kieszeniach czy torbach, bez specjalnych zabezpieczeń.
Powody zakupu:
- Mikrofony jakości stereo, rozstawione pod katem 90°
- Metalowa obudowa
- Przypisywanie daty i godziny do pliku
- Inteligentny tryb auto
- Redukcja szumów
- Zoom dźwięku, wychwytujący dźwięki cichsze i oddalone od źródła nagrywania
Na niekorzyść rejestratora Olympus LS-P1 przemawia tak naprawdę jedynie liczba mikrofonów. Tylko 2 stanowią zaledwie połowę tej ilości w porównaniu z wieloma innymi modelami.
Poza tym dyktafon ten jest estetycznym i zgrabnym sprzętem, o bardzo dobrych parametrach i dużych możliwościach jak na tak nieduże urządzenie.
Dzięki prostej obsłudze jest doskonały dla osób rozpoczynających prace z użyciem dyktafonu.
Philips DVT1150
Na piątym miejscu w rankingu znalazł się dyktafon marki Philips. Sprawdzony model, o być może mniej atrakcyjnym wyglądzie niż jego poprzednicy, za to w bardzo korzystnej cenie i wcale nie odstający od podobnych do siebie modeli za większe pieniądze.
Philips prezentuje dyktafon z funkcją automatycznego wychwytywania dźwięku, a co za tym idzie – uruchamiania się podczas rozmowy.
Punktuje także wydajną baterią, dzięki której można z nim pracować przez wiele godzin bez konieczności ładowania co chwila. Jako jeden z niewielu modeli posiada opcję szybkiej notatki głosowej, co ułatwi prace bez konieczności osobnego zapisywania najważniejszych informacji w tradycyjny sposób.
Ostatnie miejsce w TOP 5 to jednak nadal czołowa lokata. Model ten nie będzie być może pierwszym wyborem dla osób poszukujących profesjonalnych rejestratorów dźwięku, niemniej jednak sprawdzi się przy nagrywaniu i udostępnianiu nagrań innym zainteresowanym.
Dzięki opcji nagrywania bez użycia rak i automatycznym wyłączaniu się, po zakończeniu rejestracji dźwięku może być użyty dyskretnie, nie zwracając na siebie zbytniej uwagi.
Powody zakupu:
- Wydajna bateria – do 44h nagrywania
- Funkcja szybkiej notatki głosowej
- Nagrania opatrzone datą i godziną
- Uruchamianie nagrywania głosem (bez użycia rąk)
- Konkurencyjna cena
Na 5. miejsce w rankingu może wpływać fakt mniejszej atrakcyjności pod względem wyglądu dyktafonu, jednak patrząc na jego cenę, oscylującą w granicach 150 zł, nie można mu odmówić, że mimo wszystko jest sprzętem godnym uwagi.
Czym ostatecznie kierować się przy wyborze
Jak w większości przypadków, obecnie sprzęty elektroniczne, w tym także dyktafony mogą posiadać wiele dodatkowych funkcji i dodatków, które jednak nie są ich najważniejszą cecha. Dyktafon powinien być poręczny, dyskretny, mieć dobrą baterie, pozwalającą mu na wydajna i długą pracę oraz, co chyba najważniejsze – dość dużą pojemność oraz dobrą jakość nagrywania dźwięku. W końcu przede wszystkim chodzi o uzyskanie jak najlepszego nagrania.
Format nagrywania
Dostępne obecnie dyktafony cyfrowe dzielą się na te, które zapisują pliki w formacie MP3 lub WMA. Oba te formaty oszczędzają pamięć, chroniąc jakość dźwięku przy jego kompresji. Dodatkowo formatem w jakim nagrywają dyktafony jest PCM – inaczej WAVE, który sprawdzi się gdy potrzebne są nagrania profesjonalne.
Jakość dźwięku
Związana jest ona z formatem zapisu pliku. I tak jak zostało wspomniane MP3 i WMA chronią plik przed zmianą jakości dźwięku, natomiast format WAVE daje wyższą jakość nagrania, znacznie lepszą niż nawet ta na płytach CD.
Jakość nagrania może mieć znaczenie w wielu sytuacjach, nie tylko w kwestii nagrań związanych z branżą muzyczną bądź telewizyjną, ale także w przypadku rozpraw sądowych. Pomimo, że często zgłaszane są obiekcje, co do nagrań z tzw. „ukrycia”, nagrania tego typu mogą mieć znaczenie w zapadającym wyroku. Nagranie takie nie narusza prawa do prywatności osoby nagrywanej (art. 45 Konstytucji).
Pamięć i jej pojemność
Oczywiście jak we wszystkich sprzętach do przechowywania plików, im większa pojemność pamięci, tym lepiej. Najczęściej jest ona wbudowana w postaci kości lub wymiennych kart pamięci (w tym przypadku istnieje możliwość poszerzania jej poprzez wymianę karty na większą). Z reguły pamięć w dyktafonach to od 1 do 4 GB, co powinno spokojnie wystarczyć na kilka do kilkudziesięciu godzin nagrań w formacie PCM.
Mikrofon
Przeważająca część rejestratorów dźwięku ma wbudowany mikrofon monofoniczny. Dobrej jakości mikrofon tego typu jest w stanie wychwycić dźwięk, np. rozmowę dochodzącą ze źródła dźwięku, oddalonego nawet o kilkanaście metrów. Mikrofony stereofoniczne są spotykane nieco rzadziej, w ich przypadku jednak niezaprzeczalnym plusem jest bardziej rzeczywiste i lepiej odwzorowane nagranie dźwięku. Mikrofon stereofoniczny będzie więc doskonałym wyborem przy nagraniach studyjnych, telewizyjnych i radiowych.
Bateria i maksymalny czas pracy
Tak jak w przypadku chociażby telefonu komórkowego, tak i w przypadku dyktafonu ważna jest bateria, jej pojemność, ale także to w jaki sposób rejestrator jest ładowany. Nie zawsze im większa pojemność tym lepiej, znaczenie ma też jej rodzaj (A review of rechargeable batteries for portable Electronic Devices; Yeru Liang, Chen‐Zi Zhao, Hong Yuan, Yuan Chen, Weicai Zhang; 2019 InfoMat). [https://doi.org/10.1002/inf2.12000].
Najpopularniejsze są te z wymienianą baterią lub z możliwością ładowania baterii, tak jak w przypadku właśnie komórek. Długość pracy na jednym ładowaniu powinna wynieść od kilkunastu do kilkuset nawet godzin w przypadku droższych i bardziej profesjonalnych modeli.
Co jest mniej istotne, ale także może mieć znaczenie przy wyborze
Wymiary
Ponieważ dyktafon przeznaczony jest do nagrywania, i przechowywania dużej ilości plików w jednym miejscu, jego wymiary nie powinny być zbyt obszerne, tak aby umożliwić użycie go w różnych sytuacjach, i z łatwością zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie będzie potrzebny. Rejestrator dźwięku powinien być więc kompaktowy, mieszczący się bez problemu w dłoni i pozwalający na obsługę go w szybki i wygodny sposób.
Budowa
Powiązana bardzo silnie z wymiarami, budowa, a dokładniej mówiąc – kształt i elementy dodatkowe, obecne przy urządzeniu mają znaczenie w momencie gdy zależy nam, podobnie jak przy wymiarze, na dyskrecji użytkowania. Każde odstające elementy mogą utrudniać jego obsługę i ukrycie w kieszeni ubrania czy torby. Elementy obudowy dyktafonu powinny pozwalać na swobodne noszenie go w kieszeniach, plecakach czy torbach.
Często zadawane pytania
Polecamy model rejestratora, który w naszym rankingu zajmuje ostatnie, 5. miejsce. Jest to prosty, niedrogi sprzęt, który na pewno sprawdzi się na początku Pana ścieżki kariery. Życzymy sukcesów!
W takim wypadku polecamy jednak wykorzystanie telefonu komórkowego do tworzenia pierwszych, nieprofesjonalnych nagrań. Jeśli jednak zależy Pani na zakupie dyktafonu, polecamy najprostszy model w granicach do 70-80 zł, który bez problemu znajdzie Pani chociażby na popularnych portalach aukcyjnych.
Wszystkie z wymienionych wyżej modeli sprawdzą się zarówno w pracy profesjonalistów jak i dla osób dopiero wchodzących na ścieżkę kariery detektywistycznej. W zależności od ceny może Pan wybrać sprzęt o bardziej zaawansowanych funkcjach, natomiast każdy z nich posiada na tyle dobre parametry, aby jakość nagrań była zadowalająca w pracy z wymagającym klientem. Nam osobiście pasowałyby najbardziej numery 2 i 3 naszego rankingu.
Do celów prywatnych możemy polecić modele w cenie do 200 zł. W naszym mniemaniu większe sumy pieniędzy nie będą szczególnie dużo zmieniały w jakości nagrań jakie potrzebne są na potrzeby prywatne. Co innego nagrania typowo niezbędne do pracy, czyli dla klienta zewnętrznego, wtedy wraz z ceną zazwyczaj możemy spodziewać się doskonałej jakości nagrań i bardzo długiego czasu pracy takiego sprzętu. Polecanym z rankingu modelem jest numer 2, osobiście nasz faworyt lub nieco tańszy numer 4.