Przejdź do treści
Sprzęt AGD »

6 najlepszych oczyszczaczy powietrza

oczyszczaczy-powietrza

Najlepszy oczyszczacz powietrza to rozbudowana oferta wielu marek, trudno znaleźć idealny produkt. W jaki sposób dokonać wyboru? Jakie cechy powinien posiadać najlepszy oczyszczacz powietrza?

SAMSUNG AX40R3030WM

SAMSUNG-AX40R3030WM

Oczyszczacz powietrza, który doskonale poradzi sobie z dużymi powierzchniami. W ciągu jednej godziny jest w stanie poradzić sobie z usunięciem wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z ok. 300 metrów sześciennych. Jego niewątpliwą zaletą jest także cicha praca 20dB.

Dla wielu osób kluczowe znaczenie to także moc, ponieważ nie chcą, by zakup produktu wiązał się ze wzrostem rachunków za energię. Ten model posiada moc 40W, co czyni go jednym z tańszych w użyciu w tych przedziale cenowym. Posiada filtry węglowy i HEPA.

Zalety:

 • Cicha praca;
 • Skuteczność;
 • Estetyczny wygląd;
 • Posiada filtr HEPA;
 • Wspomaga oddychanie, ułatwia sen.

Wady:

 • Wymaga wymiany filtra HEPA.

Sharp KC-G40EUH – oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Sharp-KC-G40EUH

Oczyszczacz powietrza, który poradzi sobie nie tylko z zanieczyszczeniami, ale również brzydkimi zapachami. Doskonale sprawdzi się przy alergiach na zwierzęta czy rośliny, gdyż regularne używanie przyczynia się do zmniejszenia się dolegliwości związanych z chorobą.

Wyłapuje lotne związki organiczne, ale także kurz domowy czy wirusy. Wydajność oczyszczacza wynosi do 240 metrów sześciennych na godzinę. Model posiada także funkcję nawilżania, która doskonale sprawdza się w pomieszczeniach do 30 metrów kwadratowych. Posiada filtry wstępny, węglowy z dodatkiem krzemionki w postaci żelu i HEPA. Głośność urządzenia to 19 dB.

Zalety:

 • Możliwość korzystania z funkcji oczyszczacza i nawilżacza;
 • Zbiornik na wodę o pojemności 2,5 l i funkcji informacji o potrzebie napełnienia;
 • Posiada wiele funkcji dotyczących jakości powietrza;
 • Funkcja automatycznego utrzymania korzystnego poziomu nawilżenia w pomieszczeniu.

Wady:

 • Panel sterowaniu znajduje się na urządzeniu;
 • Waży niecałe 10 kg.

Oczyszczacz powietrza Philips AC5659/10

Philips-AC5659

Produkt znanej marki, dzięki temu zakup filtrów w późniejszym czasie nie stanowi większego problemu. Na uwagę zasługuje wydajność, która sięga do pięciuset metrów sześciennych na godzinę. Model posiada możliwość wielostopniowego oczyszczania, dlatego można dostosować program do swoich aktualnych potrzeb. Oczyszczacz powietrza posiada filtr HEPA oraz węglowy.

Poziom głośności wynosi 32 dB. Urządzenie można połączyć z aplikacją i sterować za pośrednictwem sieci WiFi- zasięg do 60 metrów kwadratowych. Model posiada 3 automatyczne tryby pracy, pierwszy z nich jest ogólny, który zaleca się stosować systematycznie.

Pozostałe dwa to tryb oczyszczania z wirusów i bakterii oraz antyalergiczny. Z powodzeniem można ich używać po każdym sprzątaniu mieszkania w celu dodatkowego oczyszczenia.

Zalety:

 • Posiada dedykowaną aplikację;
 • Można sterować za pomocą sieci WIFI;
 • Urządzenie pracuje w 3 trybach;
 • Oczyszcza za pomocą 6 filtrów;
 • Posiada blokadę rodzicielską.

Wady:

 • Moc do 82 W może przeszkadzać w nocy;
 • Jest dość dużych rozmiarów.

OCZYSZCZACZ POWIETRZA BORA 43W

BORA-43W

Model posiada możliwość nie tylko oczyszczania ale również jonizacji powietrza. Doskonale sprawdzi się przy alergikach, ale także małych dzieciach i osobach z astmą. Model posiada programator czasowy, istnieje możliwość zdalnego sterowania.

Jonizacja sprawdzi się przy skutecznym likwidowaniu wirusów i bakterii. Poprawia jakość powietrza, pozytywnie wpływa na samopoczucie. Urządzenie ma filtr wstępny, ale także HEPA i filtr węgla aktywnego. Szczególnie ten ostatni ma duże znaczenie dla palaczy, gdyż skutecznie oczyszcza powietrze z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Sprawdzi się we wnętrzach do 50 metrów kwadratowych i pracuje na trzech trybach.

Zalety:

 • Posiada funkcję jonizacji;
 • Pracuje na 3 trybach;
 • Duży i czytelny wyświetlacz LED;
 • W zestawie znajduje się pilot do zdalnego sterowania.

Wady:

 • Długość kabla wynosi 1,5 m;
 • Model jest dość duży- 50 cm.

Oczyszczacz powietrza Panasonic F-VXR90G-K

Panasonic-F-VXR90G-K

Urządzenie odznacza się wysoka efektywnością i wielofunkcyjnością. Poza podstawową opcją oczyszczania powietrza istnieje możliwość również odświeżenia i nawilżenia. Skutecznie eliminuje przykre zapachy, natomiast funkcja nawilżania poprawia samopoczucie i wygląd skóry.

Filtr HEPA jest w stanie wyeliminować nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, w tym także te związane z paleniem papierosów. Model posiada 5 sensorów, co czyni go intuicyjnym i sprowadza obsługę do niezbędnego minimum. Praca urządzenia nie przeszkadza w trakcie snu, gdyż wynosi zaledwie 18 dB. Na uwagę zasługuje wysoka wydajność, gdyż wynosi ponad 400 metrów sześciennych na godzinę.

Zalety:

 • Estetycznie wygląda;
 • Oczyszcza ponad 400 metrów sześciennych na godzinę;
 • Wyróżnia się cichą pracą;
 • Model jest prosty w obsłudze.

Wady:

 • Bez promocji jest dość drogi.

Oczyszczacz powietrza LIFAair LA500V

LIFAair-LA500V

Model posiada tak zwany filtr kompozytowy, który łączy ze sobą trzy dobrze znane filtry, a mianowicie HEPA, węglowy i wstępny. Ponadto producent zadbał o bezpieczeństwo i wysoką skuteczność, ponieważ w każdym urządzeniu znajdują się aż dwa takie filtry.

Świetnie poradzi sobie z pracą w pomieszczeniu nawet o powierzchni 70 metrów kwadratowych. Dotykowa obsługa panelu, który znajduje się w górnej części, jest maksymalnie wygodna i łatwa. Ponadto urządzenie posiada dedykowaną aplikację, która umożliwia zdalne sterowanie. Dzięki 4 czujnikom można kontrolować stan powietrza w pomieszczeniu, natomiast sam wentylator pracuje w 21 stopniach.

Zalety:

 • Posiada filtry kompozytowe;
 • Łatwy w obsłudze- posiada panel i dedykowaną aplikację;
 • Idealny do powierzchni poniżej 70 metrów kwadratowych;
 • 21 stopni pracy wentylatora.

Wady:

 • Moc do 60W.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza

Koszt zakupu oczyszczacza powietrza a koszt jego użytkowania

Bogata oferta oczyszczaczy powietrza sprawia, że trudno jest sprawnie podjąć odpowiednią decyzję. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na funkcjonalność i potrzeby konkretnego użytkownika, by móc wybrać konkretny model. Dla jednych duże znaczenie ma koszt zakupu urządzenia, podczas gdy znacznie większe znaczenie mają koszty samego użytkowania.

Dlatego często wyższa cena będzie jednoczesną oszczędnością pieniędzy, które w późniejszym czasie będzie trzeba płacić za energię elektryczną. Ponadto duże znaczenie ma zdolność oczyszczania powietrza w ciągu godziny- im wyższa, tym lepiej. Dlaczego? Pozwala na znacznie sprawniejsze funkcjonowanie, dzięki temu sam proces jest bardziej skuteczny.

Wybierając oczyszczacz powietrza, warto wybrać także sposób sterowania nim. Dla jednych najlepszą z możliwości będzie załączony pilot, dla innych dedykowana aplikacja. Minimaliści będą usatysfakcjonowani możliwością panelu sterowania na urządzeniu.

Dodatkowe funkcje oczyszczacza powietrza- czy są potrzebne?

Wybierając towar, należy zwrócić uwagę również na dodatkowe funkcje urządzenia, z których będziemy korzystali. Dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość jonizacji, nawilżania powietrza czy też wentylacji. Wielofunkcyjność produktu sprawia, że w zależności od konkretnych potrzeb można będzie korzystać z nich w danym momencie.

Oczyszczacze powietrza posiadają różne filtry, od których ilości i typu będzie zależała skuteczność samego urządzenia. Przed dokonaniem zakupu należy zwrócić uwagę na ilość filtrów i koszt ich zakupu. Dzięki temu można będzie przygotować się na wydatki, które są związane z prawidłowym użytkowaniem urządzenia.

Wielu użytkowników zwraca uwagę także na cichą pracę, co przydaje się szczególnie w sytuacji, gdy model będzie służył w sypialni lub pokoju dziecka. Duże możliwości oczyszczania i wysoka wydajność sprawiają, że praca może być głośniejsza, jednak w przypadku użytkowania w firmie czy pokoju dziennym, nie powinno to sprawiać większego problemu.

Najczęściej zadawane pytania

Czy powierzchnia oczyszczania na godzinę ma znaczenie?

Teoretycznie można zwrócić uwagę na tę wartość, ponieważ im większa wartość, tym szybciej można będzie uzyskać efekt działania urządzenia. Z drugiej jednak strony można zauważyć, że często włączenie na niższy poziom wydajności nie tylko wydłuży trwałość całego procesu, ale jednocześnie pozwoli na zaoszczędzenie na kosztach związanych z używaniem.

Oczywiście w przypadku alergików, bądź też osób, które są szczególnie wrażliwe na grzyby, wirusy i zanieczyszczenia związane z np. paleniem papierosów funkcja ekspresowego oczyszczania dużych powierzchni pozwoli na poprawę samopoczucia. To ważne także jeśli chodzi o pozbycie się przykrych zapachów, czy też bólu głowy.

Czy dobre urządzenie jest drogie?

Wiele osób jest zdania, że tylko drogie urządzenia będą odznaczały się wysoką skutecznością. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na koszty związane z późniejszym użytkowaniem. W wielu przypadkach większy jednorazowy wydatek będzie oznaczał mniejszy koszt zużycia energii elektrycznej, w tym także ceny zakupu filtrów.

Ilość i rodzaj filtrów to również dodatkowe pieniądze, które regularnie będzie trzeba wydawać. Dlatego warto zorientować się w tego typu wydatkach, by określić, jaka suma rocznie będzie potrzebna, by urządzenie mogło służyć długi czas.

Czy marka urządzenia ma znaczenie?

Często ludzie zastanawiają się nad tym, czy znana marka ma znaczenie. Na rynku znajduje się wiele oczyszczaczy powietrza, zarówno znanych firm, jak i tych mniej popularnych. Decydując się na zakup urządzenia, należy zwrócić uwagę na to, jak w późniejszym czasie można będzie zdobyć kolejne filtry.

Muszą być wymieniane w sposób regularny, gdyż tylko wtedy urządzenie będzie skutecznie wykonywało swoją pracę. Z jednej strony produkty znanych marek znacznie łatwiej będzie zakupić, z drugiej, być może ich cena będzie wyższa. Dlatego przeglądając oferty sklepów, należy sprawdzić dostępność i ceny produktów dedykowanych.

Ponadto marka może mieć znaczenie w przypadku problemów z użytkowaniem. Wszelkiego rodzaju reklamacje, problem z właściwym działaniem, czy też typowo techniczne kłopoty będą znacznie łatwiejsze to rozwiązania, gdy firma będzie posiadała infolinię, natomiast sam czas reklamacji będzie z góry narzucony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.