Przejdź do treści
Sprzęt RTV »

10 najlepszych routerów

router

Ranking przedstawia zestawienie 10 najbardziej wartościowych routerów, wśród których funkcjonalność, sprawność, a także aspekt cenowy prezentują się ponadprzeciętnie. Najlepsze routery mają zróżnicowane zastosowanie – mogą być wykorzystywane na potrzeby domowe, a także na użytek biura.

Najlepsze routery

ASUS RT-AX58U

ASUS-RT-AX58U

ASUS RT-AX58U to wielofunkcyjny router bezprzewodowy stacjonarny, którego docelowa przepustowość przekazu danych sięga nawet 3000 Mb/s. Działa w nowoczesnym standardzie Wi-Fi 6, a jego częstotliwość pracy wynosi 2.4 / 5 GHz (DualBand).

 1. Dzięki praktycznemu zastosowaniu w nim technologii OFDMA i MU-MIMO zapewnia wysoką stabilność nawet przy ogromnym natężeniu komunikacji otoczenia. Bez większego problemu poradzi sobie w miejscach o słabym zasięgu sieciowym czy też dużych miejskich aglomeracjach.
 2. Na bazie obsługi standardu 802.11ax, będzie w stanie zachować ponadprzeciętną efektywność transmisji danych na wielu podłączonych urządzeniach. 
 3. Jest wyposażony w technologię WPA3, która gwarantuje wysoki stopień zabezpieczeń w kontekście szyfrowania danych jego użytkowników.

NETGEAR Orbi Pro

NETGEAR-Orbi-Pro

NETGEAR Orbi Pro jest nowoczesnym routerem bezprzewodowym stacjonarnym o maksymalnej przepustowości 3000 Mb/s. Jest dostosowany do profesjonalnego modułu Wi-Fi 5, posiada stosunkowo wysoką częstotliwość działania 2.4 / 5 GHz (Tri-Band).

 1. Obsługuje zasięg WiFi AC3000 (3Gb/s), który zapewnia sporą praktyczną mobilność w przesyłaniu danych. Daje to użytkownikom duży komfort pracy w obrębie 350 metrów kwadratowych od jego umiejscowienia.
 2. Ma hybrydową konstrukcję, gdyż System WiFi Orbi Pro obejmuje urządzenie podstawowe (router) i satelitę. Przy zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania, może z powodzeniem pełnić rolę routera firmowego, pozwalając na solidną sprawność nawet w najdalszych zakątkach biura. 
 3. Cechuje go szeroka kompatybilność – wyposażenie w porty Ethernet na dwóch częściach konstrukcji pozwala na podłączenie wielu rozmaitych urządzeń (np. dekoderów, skanerów, telewizorów). 

HUAWEI 5G CPE Pro 2

HUAWEI-5G-CPE-Pro-2

Huawei 5G CPE Pro 2 to wydany w bieżącym roku profesjonalny router bezprzewodowy stacjonarny, kompatybilny z Wi-Fi 6 oraz obsługujący najnowszy standard sieci 5G. Jego prędkość transmisji sięga 3000 Mb/s, pracuje w częstotliwości 2.4 / 5 GHz (DualBand).

 1. Dzięki modułowi Wi-Fi 6 dysponuje niezawodną przepustowością, która w najlepszej kondycji może uzyskać wartość nawet 3000 Gb/s. 
 2. Zapewnia kompatybilność w praktycznej transmisji danych sieci 5G – przy jego udziale prędkość pobierania może wynosić powyżej 3 Gb/s. 
 3. Wysoka przepustowość pozwala w ramach sieci LAN na bezproblemową konfigurację routera z obsługą nawet 128 urządzeń jednocześnie. Dzięki temu doskonale nadaje się do korzystania w dużym domu czy placówkach instytucji o dużej powierzchnii. 

TP-LINK Archer AX6000

TP-LINK-Archer-AX6000

TP-LINK Archer AX6000 to wielofunkcyjny stacjonarny router Wi-Fi nowej generacji, oparty na Wi-Fi 6 i działający w obrębie dwóch pasm częstotliwości – 2,4 Ghz (1148 Mb/s) i 5 Ghz (4804 Mb/s). 

 1. Potrafi przesyłać dane z zawrotną szybkością – jego pasma bezprzewodowych połączeń potrafią (łącznie) osiągnąć wartość prędkości transmisji w granicach 6000 Mb/s. 
 2. Cechuje go stabilność i odporność na opóźnienia przekazu – mocny czterordzeniowy procesor 1,8 Ghz i 2 procesory pomocnicze skutecznie redukują wszelkie utrudnienia w przesyłaniu danych.
 3. Transmisja danych dociera do każdego zakątka miejsca (np. domu) i występuje na dużym obszarze. Technologie Beamforming oraz Rangeboost gwarantują zróżnicowaną kierunkowość przekazu i obejmują stosunkowo duży zasięg. 

ASUS Rog GT-AC5300

ASUS-Rog-GT-AC5300

ASUS Rog GT-AC5300 jest zaprojektowanym dla graczy stacjonarnym routerem Wi-Fi, umożliwiający sieci wysokiej klasy przepustowość 5300 Mb/s. Posiada kompatybilność dwóch pasm sieciowych – 2.4 / 5 GHz (Tri-Band), dysponuje także ośmioma złączami LAN. 

 1. Jest wyposażony w zaawansowane tryby optymalizacji gier – to oznacza stabilność sterowania w trakcie rozgrywki, szybkie lokalizowanie najsprawniejszych serwerów, dynamiczne przesyłanie danych VPN.
 2. Może współgrać z innymi routerami ASUS i uczestniczyć w poszerzeniu zakresu działania – technologia Ai Mesh daje możliwość kompatybilnego łączenia się z wieloma modelami ASUS, co zwiększa zasięg danej sieci.
 3. Wyróżnia go czterordzeniowy procesor 1,8 Ghz o pondaprzeciętnej wydajności. Umożliwia płynne strumieniowanie w rozdzielczości 4K UHD oraz sprawne przetwarzanie gier VR bez zbędnej utraty pakietów danych i generowania niepotrzebnych opóźnień.

NETGEAR Nighthawk M5 MR5200

NETGEAR-Nighthawk-M5-MR5200

NETGEAR Nighthawk M5 MR5200 to mobilny router klasy premium, którego ogromną zaletą jest obsługa najnowocześniejszej sieci 5G. Jest nietuzinkowy, gdyż do celów praktycznej konfiguracji udostępnia swój dotykowy ekran. WiFi w pasmach 2,4 i 5 GHz jest obsługiwana w tym samym czasie.

 1. Dzięki kompatybilności z 5G potrafi przekazywać szybki transfer danych – poprzez obsługę standardu AX jego możliwości transmisji sięgają nawet 4 Gb/s.
 2. Umożliwia konfigurację na poziomie samego urządzenia – do jego obsługi nie jest potrzebny komputer, a jedynie wbudowany ekran. Znajomość jego interfejsu wystarczy, aby odpowiednio dostosować ustawienia i pomyślnie nadzorować status jego pracy. 
 3. Jest funkcjonalny i podręczny – wymiary 105 x 105 x 21,5 mm pozwalają na bezproblemowe korzystanie poza domem lub biurem (np. w czasie podróży). Wyróżnia go lekkość – łącznie z wbudowanym akumulatorem waży zaledwie 240 g.   

ZTE MC801

ZTE-MC801

ZTE MC801 to mobilny router wielofunkcyjny, który jako pierwszy (router) zaprezentował na polskim rynku dostępność obsługi sieci 5G. Na tym urządzeniu transmisja danych w standardzie Wi-Fi 802.11 ax dla obu zakresów 2.4 i 5.0 GHz przebiega bardzo sprawnie.

 1. Składa się z szybkich i stabilnych w funkcjonowaniu podzespołów – jego procesor (w wersji modemu) Qualcomm Snapdragon X55 gwarantuje właściwą optymalizacje mocy, nie przegrzewając się i nie powodując opóźnień. 
 2. Umożliwia sieciową konfigurację nadzwyczaj sporej liczby urządzeń – dzięki Wi-Fi Slot na karcie SIM w jednakowym czasie jego obsługa (przekazywany transfer danych) może objąć nawet 128 urządzeń. 
 3. Dysponuje łatwym w użytkowaniu panelem ustawień – po podłączeniu do komputera umożliwia modyfikację opcji za pomocą prostego interfejsu.

HUAWEI Wi-Fi AX3 Pro (Quad-Core)

HUAWEI-Wi-Fi-AX3-Pro-(Quad-Core)

HUAWEI Wi-Fi AX3 Pro (Quad-Core) to nowoczesny domowy router, którego podstawowym standardem połączenia jest Wi-Fi 6 przy jednoczesnej zgodności z Wi-Fi 5. Pozwala na uzyskanie przepustowości w granicach 3000 Mb/s, przesyłanie danych jest obejmowane przez dwa pasma 2,4 Ghz i 5 Ghz. 

 1. Przy obecności technologii MU-MIMO czy OFDMA router daje wysoką jakość korzystania z podłączonych urządzeń. Może być ich nawet 128, a maksymalnie do 20 z nich wysyłanie treści możliwe jest w tym samym czasie.
 2. Dwurdzeniowy procesor Gigahome usprawnia szybką i niezakłóconą pracę – przy odpowiedniej szybkości sieci bez problemu przebiega rozgrywka i streamowanie. 
 3. Istnieje w nim wsparcie dla sieci mesh – router bez problemu rozpoznaje i współdziała z innymi modelami Huawei. Przez to może być zastosowany do rozbudowy bezprzewodowej sieci w celu zwiększenia jej zasięgu. 

SYNOLOGY Mesh Router MR2200ac

SYNOLOGY-Mesh-Router-MR2200ac

SYNOLOGY Mesh Router MR2200ac był pierwszym na świecie routerem Wi-Fi z certyfikatem WP3, oferujący w praktyce najwyższą jakość szyfrowania połączeń sieci na bazie nowoczesnych systemowych zabezpieczeń. Jego prędkość transmisji wynosi 2200 Mb/s, jego częstotliwość pracy to 2.4 / 5 GHz (Tri-Band). 

 1. Ma szeroki zakres funkcji ochrony rodzicielskiej – tryb Safe Access prezentuje niezbyt skomplikowaną konfigurację zabezpieczeń przed dziećmi, która dodatkowo chroni przed złośliwymi atakami ze strony innych użytkowników. 
 2. Router ma możliwosć łatwego połączenia i udostępniania danych. Naciśnięcie jednego przycisku automatycznie konfiguruje urządzenie, a obecność portu USB 3.0 nie utrudnia dostępu do przeglądania i wysyłania plików innych urządzeń.
 3. Urządzenie może służyć jako zdalny kontroler sieci – system Synology Router Manager umożliwia obsługę sprzętu nie tylko za pomocą komputera, ale również dzięki aplikacji mobilnej.

ZTE WF830 ODU

ZTE-WF830-ODU

ZTE WF830 to bezprzewodowy router zewnętrzny o maksymalnej transmisji danych 866 Mb/s, działający na pasmach 2,4 i 5 Ghz. Posiada system szyfrowania WP2 o stosunkowo przyzwoitej jakości. 

 1. Instalacja routera nie wymaga profesjonalnego przygotowania – ma przystępny w montażu uchwyt, przez który w prosty sposób można umieścić go na murze czy słupie. 
 2. Cechuje go solidna stabilność w przesyłaniu danych na tle innych routerów wewnątrz budynków, przesyłających dane LTE. 
 3. Strona obsługi urządzenia w przeglądarce www nie jest skomplikowana.  

Jak wybrać właściwy router?

Przy zakupie routera należy przede wszyskim wziąć pod uwagę jego praktyczne zastosowanie oraz zasięg jego działania. Wersja stacjonarna najlepiej nadaje się do domów czy biur, z kolei mobilna doskonale pasuje do zastosowania w mieszkaniach.

Przy stosunkowo dużym i nieograniczonym transferze danych w sieci najbardziej odpowiada router domowy, do Internetu o małej przepustowości z obecnością ograniczeń pasuje urządzenie przenośne. Najnowsze wersje routerów (z obsługą 5G) są zalecane do użytku w lokalizacjach dostępności tej sieci. Jeżeli dane miejsce zamieszkania nie jest objęte takim zasięgiem, router nie dostarczy odpowiedniej jakości transmisji. 

Często zadawane pytania

W jaki sposób zalogować się na stronę internetową z konfiguracją danego routera?

Aby to zrobić, należy w pierwszej kolejności dokładnie podłączyć urządzenie i sprawdzić, czy jest widoczne na komputerze.

W przeglądarce powinna pojawić się strona www (jeżeli nie, należy wpisać adres LAN IP routera), na której widoczny będzie panel rejestracji. W tym miejscu należy podać poprawne dane nazwy użytkownika i hasła (domyślna treść to admin). 

Jak przywrócić w routerze ustawienia fabryczne?

Najczęściej następuje to poprzez naciśnięcie przycisku Reset, który z reguły jest dostępny i widoczny na obudowie urządzenia. Należy go przytrzymać i poczekać tak długo, aż router nie wywoła określonej reakcji, którą zwykle jest miganie światełek na głównym panelu.

Po pomyślnym wykonaniu tej czynności, na stronie www oprogramowania pojawi się możliwość pierwszego logowania. Konfiguracja sprzętu będzie w wersji oryginalnej – wszelkie modyfikacje użytkownika zostaną usunięte i zapomniane.

Jak połączyć się z Wi-Fi routera stacjonarnego na urządzeniu mobilnym?

Przede wszystkim, powinno się najpierw sprawdzić działanie danego routera na komputerze. Jeśli nie występują komplikacje, można przystąpić do podłączenia do sieci nowych urządzeń. Urządzenie przenośne musi mieć włączoną na interfejsie opcję Wi-Fi, na której kolejną czynnością jest wyszukiwanie dostępnych sieci.

Żeby prawidłowo połączyć się z routerem, należy (po jego rozpoznaniu na innym urządzeniu) dokładnie wpisać login i hasło, znajdujące się na obudowie routera (zazwyczaj są podane na spodzie). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.