Wybór myjki ciśnieniowej zależy od wyzwań jakie przed nią postawimy. Warto też wziąć pod uwagę urządzenia bardziej wielofunkcyjne, posiadające większe oraz bardziej kompleksowe zestawy dodatkowych dysz i komponentów.
Bosch AdvancedAquatak 160
Bosch AdvancedAquatak 160 to ciekawa konkurencja dla innych produktów w tym przedziale cenowym. Urządzenie wysokociśnieniowe zasilane jest silnikiem 2,600 W, co pozwala pompie, o wydajności 570 litrów/h, uzyskać 160 bar ciśnienia. Wśród komponentów zestawu znajdziemy wysokociśnieniowy pistolet, wąż o długości 8m, lance klasyczną, obrotową i regulowaną oraz wysokociśnieniową pianownice o pojemności 550ml.
Teleskopowy uchwyt pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Funkcja samo zasysania pozwala, przykładowo, na podłączenie do zbiornika z deszczówką, a filtr zabezpieczy pompę przed ewentualnymi zanieczyszczeniami. Na obudowie myjki umieszczono specjalny bęben, który umożliwia bezpieczne przechowywanie węża. Zapewnia on także wygodne zwijanie i rozwijanie węża.
Zalety:
- ciśnienie 160 bar;
- zasilanie silnikiem pozwalające na stałą prędkość pracy;
- solidne wykonanie;
- łatwe przechowywanie;
- wysokociśnieniowa pianownica.
Wady:
- mało elastyczny wąż.
Makita HW132
Makita HW132 to świetna propozycja myjki ciśnieniowej do użytku domowego. Pompa, zasilana bez szczotkowym silnikiem indukcyjnym, pozwala na 420 litórw/h. Maksymalne ciśnienie tej myjki to 140 bar (ciśnienie robocze utrzymuje się na poziomie 120 bar). Urządzenie jest dość ciężkie (18,8 kg), natomiast kółka z gumowym bieżnikiem to rekompensują.
Moc znamionowa to 2100W i Makita HW132 dorównuje tym parametrem nawet droższym urządzenia. Maksymalna temperatura wody na dopływie to 50oC. Myjka ciśnieniowa wyróżnia się także niespotykanym wśród konkurencji designem, nie wpływa on na funkcjonalność urządzenia, ale warto na to zwrócić uwagę.
Zalety:
- ciśnienie 140 bar;
- duży zbiornik na detergent (0,9l);
- akcesoria do szybkiego montażu;
- niespotykany design;
- wbudowany bęben na wąż.
Wady:
- waga.
Stihl RE 150 PLUS
Stihl RE 150 PLUS jest nową propozycja myjki ciśnieniowej od Stihl. Zdecydowanie górna półka cenowa. Wśród kompletnego i kompleksowego zestawu, znajdziemy wytrzymały oraz wybitnie długi (aż 12m) wąż w stalowym oplocie. Regulowane ciśnienie o maksymalnej wysokości 140 bar.
Myjka posiada wbudowany zbiornik na detergent, z regulacją dozowania środka czyszczącego. Dołączone do zestawu: regulowana dysza płaska oraz funkcjonalna dysza rotacyjna wykonana z ceramiki, zapewnią zadowalające efekty mycia. Specjalne szybko złącze zapobiega skręcaniu się węża na pistolecie. Świetne i uniwersalne urządzenie, choć cena nieco zawyżona.
Zalety:
- mosiężna głowica pompy;
- szerokie zastosowanie;
- ciśnienie 140 bar;
- praktyczny design;
- wąż wysokociśnieniowy 12m.
Wady:
- cena;
- dostępność.
Karcher K 7 Premium Full Control Plus Home
Wysoko półkowe urządzenie ciśnieniowe Karcher K 7 Premium Full Control Plus Home zadowoli najbardziej wymagających. Myjka o wszechstronnym zastosowaniu, w zestawie wiele przydatnych komponentów. Nada się do wyczyszczenia roweru, mebli ogrodowy, wszelkiego rodzaju pojazdów, schodów, tarasów, elewacji. Pompa wytwarza ciśnienie aż 180 bar, co pozwala osiągnąć nawet 600 litrów/h.
Urządzenie wyposażone w chłodzony wodą silnik, moc przyłącza to 3 kW. Pistolet zapewnia pełną kontrolę i razem z regulacją ciśnienia wody, zapobiega uszkodzeniu wrażliwych powierzchni. Pozwala to również na łatwe zoptymalizowanie efektów czyszczenia, by za każdym razem rezultat prac był możliwie najlepszy. Pistolet posiada także wyświetlacz, który pokazuje aktualne ustawienia.
Zalety:
- bogaty zestaw akcesoriów;
- nowoczesny pistolet;
- ciśnienie 180 bar;
- regulacja ciśnienia;
- profesjonalne urządzenie.
Wady:
- waga;
- cena.
Karcher K 7
Karcher K 7 to mniej rozbudowane urządzenie niż jego bardziej zaawansowana wersja K 7 Premium Full Control Plus Home. Jego cena jest za to zdecydowanie bardziej przystępna, a skuteczność wciąż robi wrażenie. Nieco uboższy zestaw komponentów nie sprawi zawodu. Silnik chłodzony wodą i moc przyłącza, wynosząca 3kW, pozwalają w pełni wykorzystań maksymalne ciśnienie 160 bar. Wydajność pompy to 600litórw/h.
Zalety:
- zestaw akcesoriów z możliwością dokupienia kompatybilnych komponentów;
- szerokie zastosowanie;
- ciśnienie 160 bar;
- regulacja ciśnienia;
- wąż wysokociśnieniowy 10m.
Wady:
- waga.
Bosch EasyAquatak 100
Bosch EasyAquatak 100 to ciekawa propozycja od Bosch. Mała i wygodna pompa do codziennego użytku. 100 barów ciśnienia i tłoczenie 350 litrów/h być może nie robią wrażania, natomiast są to w zupełności wystarczające parametry do mycia tarasów, mebli ogrodowych czy samochodu. Przemawia za tym przystępna cena urządzenia. Dodatkowym atutem jest jakość gwarantowana przez Bosch.
Funkcja auto-stop, czyli automatyczne odcięcie dopływ prądu po zwolnieniu przycisku, pozwala na znaczne zaoszczędzenie prądu. Specjalne szybkozłączki w łatwy sposób pozwolą na podłączenie i odłączenie elementów. Pompa wyposażona jest w filtr wody, który skutecznie zabezpiecza pompę przed zanieczyszczeniami.
Zalety:
- niewielki rozmiar i waga;
- funkcja auto-stop;
- system SDS z szybkozłączkami;
- filtr wody;
- stosunek jakości do ceny.
Wady:
- moc;
- brak dodatkowych końcówek w zestawie.
Lavor Predator 160 WPS 8.101.0017C
Lavor Predator 160 WPS 8.101.0017C to myjka ciśnieniowa o mocy 160 barów. Wysoką wydajność, na poziomie 510 litrów/h, gwarantuje mocna pompa. Urządzenie pozwala na sprawne i szybkie usuwanie zabrudzeń. W zestawie dwie dysze (turbo i variojet), lanca, pistolet oraz wąż wysokociśnieniowy o zadowalającej długości 8m.
Zalety:
- kompleksowy zestaw;
- zasilanie sieciowe;
- pompa aluminiowa;
- dobre parametry pracy.
Wady:
- jakość wykonania;
- cena.
Jak wybrać najlepszą myjkę ciśnieniową?
Myjka ciśnieniowa, to nie tylko przydatne urządzenie do mycia samochodu. Warto mieć ją pod ręką podczas szeregu prac porządkowych wokół domu, takich jak mycie elewacji czy tarasów.
Jak działają myjki ciśnieniowe
Myjki ciśnieniowe wytwarzają natrysk wody pod wysokim ciśnieniem, Za standard uważa się między 100 a 150 bar. Wysokie ciśnienie sprawia, że woda bez użycia detergentów jest wstanie usunąć brud z różnych powierzchni. Do działania myjki niezbędne będzie podpięcie do źródła bieżącej wody. Myjki ciśnieniowe zasilane są zarówno sieciowo jak i akumulatorowo, niektóre modele zasilane są silnikami spalinowymi. Wewnątrz myjki umieszczona została pompa, której zadaniem jest generacja wysokiego ciśnienia strumienia wody. Strumień, poprzez wysokociśnieniowe przewody, jest doprowadzony do pistoletu natryskowego.
Myjka ciśnieniowa do samochodu
Świetnie sprawdzą się urządzenie do 130 bar, bądź te z regulacją ciśnienia. Należy pamiętać, że zbyt mocne ciśnienie może uszkodzić lakier i szyby. Warto również zwrócić uwagę za selekcje końcówek dołączoną w zestawie z myjką. Miękkie szczotki i gąbki, z pewnością ułatwią kompleksowe mycie pojazdów.
Myjka ciśnieniowa do kostki brukowej
Kostka brukowa jest często porowatym materiałem, narażonym na wiele zabrudzeń. Jest też bardzo odpornym materiałem, co pozwala na beztroskie wykorzystywanie wysokich ciśnień. Urządzenia pomiędzy 130 a 180 bar sprawdzą się idealnie, a końcówki takie jak lanca natryskowa czy obrotowa szczotka ułatwią pracę. Myjka z łatwością wyczyści bruk z błota, mchów i chwastów, dodatkowo odświeży wygląd bruku.
Myjka ciśnieniowa do elewacji
Elewacja często jest zróżnicowaną powierzchnią. Choć zazwyczaj wytrzymała na wszelakie warunki atmosferyczne, nie koniecznie wszystkie tynki i jej elementy przyjmą na siebie wysokie ciśnienie wody. Najlepsze będą myjki o płynnej regulacji ciśnienia, pozwoli to dostosować intensywność mycia do konkretnego fragmentu, bez ryzyka uszkodzenia. Wysoka lanca będzie idealną końcówką by wyczyścić powierzchnie elewacji nie będące w naszym zasięgu.
Dodatkowe parametry na które warto zwrócić uwagę
Wśród czołowych producentów znajdziemy firmy takie jak: Karcher, Bosch, Makita, Stihl, Lavor, Stiga czy Nilfisk. Choć myjka ciśnieniowa nie jest skomplikowanym urządzeniem, warto zwrócić uwagę na marka, która może nam zagwarantować niezawodność przez wiele lat. Jest to istotne zwłaszcza gdy myjka będzie narażona na intensywną eksploatacje.
Waga urządzenia będzie istotna w przypadku mycia dużych powierzchni – optymalnym rozwiązaniem mogą okazać się myjki na zwrotnych kółeczkach. Dodatkowym atutem będzie zbiornik na detergent. Będzie on przydatny w myciu delikatniejszych powierzchni, gdzie nie można sobie pozwolić na duże ciśnienie wody. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na regulacje ciśnienia i wymienne końcówki dołączone do zestawu – pozwoli to na wszechstronne wykorzystanie myjki ciśnieniowej.
Często zadawane pytania
Najważniejsze by była to czysta woda – należy unikać piasku lub różnych osadów, które mogą uszkodzić bądź zatkać pompę i przewody myjki. Najlepsze będzie woda z wodociągu, natomiast w ostateczności można wykorzystać nawet wodę z beczki zbierającej deszczówkę, bądź wodę ze stawu lub basenu.
Na pewno warto zapoznać się z szczegółowo z zawartością zestawu przez zakupem. Jeżeli, przykładowo, znajdują się w nim 3 lance, być może rzeczywiście jest to przesada. W przypadku wątpliwości dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie prostszej wersji myjki, tylko z podstawowymi komponentami, a następnie, w miarę zapotrzebowania, dokupywać poszczególne końcówki. Wielu topowych producentów tych urządzeń, umożliwia takie rozwiązanie.
Niezależenie czy myjka ciśnieniowa będzie nam służyła za narzędzie pracy czy pomocnika w utrzymaniu porządku w okół domu, zawsze należy zwracać uwagę na moc pompy i ciśnienie. Z reguły im większe, tym lepsze. Nie są to też tanie urządzenia i warto zaufać sprawdzonym producentom, którzy zawsze oferują odpowiednią gwarancje w razie wszelkich usterek.