Przejdź do treści
Motoryzacja »

5 najlepszych kompresorów samochodowych

kompresor

Rozwój motoryzacji sprawił, że praktycznie każde gospodarstwo domowe posiada swój samochód. Jednak wraz z rozwojem przemysłu motoryzacyjnego, rozwinął się rónież rynek akcesoriów. Jednym z nich jest kompresor samochodowy – niezbędnik w każdym garażu.

Black&Decker 12 / 230V ASI400

Black&Decker-12--230V-ASI400

Kompresor firmy Black&Decker przeznaczony jest do użytku samochodowego. Dzięki zasilaniu i ładowaniu za pomocą gniazda zapalniczki samochodowej, z urządzenia możemy korzystać zarówno w każdym momencie.

Kompresorem możemy uzyskać ciśnienie na poziomie 11 Barów, co pozwoli na napompowanie opon samochodowych, rowerowych, sprzętu sportowego czy materacy. Urządzenie posiada automatyczny wyłącznik, zapobiegający nadmiernemu bądź niedostateczne u napompowaniu danej rzeczy. Mały rozmiar i poręczne opakowanie pozwala na zabranie kompresora zawsze ze sobą. 

 Zalety:

  •  intuicyjny w obsłudze;
  •  doskonała jakość wykonania;
  •  szybko pompuje;
  •  kompaktowy rozmiar.

Wady:

  • niezbyt dokładny wskaźnik ciśnienia;
  •  głośna praca.

Yato 12V (YT – 73460)

Yato-12V-(YT-–-73460)

Propozycja od firmy Yato to kompresor, który sprawdzi nam się w każdych warunkach. Urządzenie to wyróżnia się przede wszystkim posiadaną, wbudowaną lampą LED, która doskonale sprawdza się po zmroku, a także w ciemnych pomieszczeniach.

Lampa ta, posiada zarówno stały tryb pracy, jak i pulsujący. Kompresor o mocy 180W pozwala na napompowanie opon, a także innych przedmiotów ciśnieniem do 10 Barów. Dołączone do zestawu wymienne końcówki pozwalają na użycie kompresora do pompowania basenu czy piłek. Wbudowany manometr pozwala na precyzyjny odczyt aktualnego ciśnienia.

 Zalety:

  • torba w zestawie do przechowywania;
  • lampa LED ułatwiająca pracę w każdych warunkach;
  • wbudowany manometr;
  • wymienne końcówki w zestawie;
  • antypoślizgowe nóżki.

 Wady:

  •  brak uchwytu do przenoszenia.

Dedra DED7073

Dedra-DED7073

Kompresor bezolejowy Dedra to propozycja, która dzięki zasilaniu akumulatorowemu pozwala na wykorzystanie możliwości urządzenia nawet w najbardziej odludnym miejscu. Co ważne, do użycia nie potrzebujemy gniazda ładowarki samochodowej, a więc z łatwością możemy zabrać go na plażę, czy na wycieczkę pod namioty celem napompowania materacy.

Wszelkie niezbędne końcówki dostępne są w zestawie. Kompresor posiada wbudowany manometr, co pozwala na kontrolowanie ciśnienia w oponach, a także podczas ich pompowania. Akumulator zastosowany w urządzeniu jest kompatybilny z innymi urządzeniami firmy Dedra, dzięki czemu stosowany może być zamiennie.

Zalety:

  • mobilność;
  • brak konieczności zasilania podczas pracy;
  • szereg końcówek dostępnych w zestawie;
  • maksymalne ciśnienie pracy 10 Bar.

 Wady:

  • brak dołączonego do zestawu akumulatora i ładowarki.

Dragon Winch DWK-T HDW

Dragon-Winch-DWK-T-HDW

Kolejna propozycja z pewnością znana jest przez posiadaczy samochodów terenowych. Kompresor ten doskonale radzi sobie z szybkim pompowaniem opon w terenie. Jest to najczęściej wybierane urządzenie przez osoby uprawiające hobbystycznie jazdy terenowe.

Maksymalne ciśnienie dostarczane przez kompresor wynosi 10 Barów. W zestawie z urządzeniem otrzymamy spiralny przewód z manometrem, który jest bardziej odporny na zniszczenie od klasycznego. Kompresor wykonany z najwyższej jakości materiałów, możemy używać go nawet w najcięższych i niesprzyjających warunkach.

Zalety:

  • idealne dla jeżdżących terenowo;
  • solidne wykonanie;
  • wygodna rączka do przenoszenia.

Wady:

  • wysoka cena.

Xiaomi Mi Portable Electric Air Pump

Xiaomi-Mi-Portable-Electric-Air-Pump

Xiaomi Mi Portable Electric Air Pump to nieco odmienna propozycja od klasycznych kompresorów samochodowych. Urządzenie to, to przenośna pompka z cyfrowym wyświetlaczem ciśnienia. Kompresor ten automatycznie odłącza się po uzyskaniu oczekiwanego poziomu napompowania.

Mimo małych rozmiarów i niepozornemu wyglądowi, urządzenie operuje maksymalnym ciśnieniem w wysokości 10 Barów, a więc bez problemu radzi sobie z napompowaniem opon samochodowych. Oponę samochodową napompujemy w 3 minuty, a jeśli zdecydujemy się używać go do opon rowerowych, możemy pozwolić sobie na 8 pełnych ładowań na baterii.

Zalety:

  • małe, lekkie, poręczne urządzenie;
  • cyfrowy wyświetlacz;
  • kompatybilny z wieloma dyszami;
  • szybkie działanie.

Wady:

  • głośna, wibrująca praca urządzenia.

Jak wybrać kompresor samochodowy

Przed zakupem kompresora samochodowego powinniśmy odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Najważniejsze z nich to przede wszystkim o cenę oraz o sposób użytkowania. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele produktów, zarówno tych tańszych, jak i dla osób poszukujących czegoś z wyższej półki.

Jeśli chodzi o użytkowanie urządzenia, inny kompresor wybierze osoba wybierająca się w rajdy terenowe, a inny ktoś, kto potrzebuje kompresora w razie uszkodzenia opony i chęci zmiany na dojazdówkę. Jeśli ustalimy te kryteria otworzą nam się drzwi do szeregu polecanych kompresorów samochodowych. Warto jednak nie wybierać najtańszych urządzeń, a podczas wyboru zaznajomić się z opiniamii innych użytkowników.

Kluczowe cechy, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie kompresora:

Moc

Na rynku znajdziemy kompresory o różnej prędkości pracy. Wśród nich znajdują się urządzenia o mocy poniżej 100W, a także takie, których osiągi mocno przekraczają 1000W. Parametr ten należy wziąć pod uwagę podczas zakupu i analizy do czego potrzebujemy kompresora.

Rodzaj zasilania

Kompresory dostępne na rynku dzielą się na dwie główne grupy pod względem zasilania. Ładowane prądem o napięciu 12V – czyli z gniazda zapalniczki, a także te wymagające do prazy zasilania sieciowego.

Maksymalne ciśnienie

Ważnym parametrem jest maksymalne ciśnienie sprężania urządzenia. Najpopularniejsze na rynku modele posiadają maksymalną zdolność napompowania przedmiotu ciśnieniem do 10 – 12 Barów. Jest to w zupełności wystarczające do codziennego użytku. Jeśli jednak potrzebujemy bardziej specjalistycznego sprzętu, warto rozważyć sprężarki o wyższym stopniu sprzeżania.

Często zadawane pytania

Zasilanie kompresora – jakie wybrać?

Urządzenia zasilane prądem stałym posiadają większe ciśnienie ładowania. Ich praca ograniczona jest jednak do stacjonarnego użytkowania. Decydując się na zakup kompresora samochodowego warto wybrać urządzenie, które będzie pracować w oparciu o zasilanie sieciowe, a także posiada możliwość podpięcia do gniazda ładowarki samochodowej.

Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie możliwości urządzenia w każdych warunkach. Kompresor sprawdzi się podczas awarii ogumienia w trasie, zarówno turystycznej czy służbowej, ale również terenowej.

Manometr w kompresorze – na co zwrócić uwagę?

Niemalże każdy kompresor dostępny na rynku wyposażony jest w manometr. Jest on zdaniem użytkowników niezbędym wyposażeniem dobrego urządzenia. Jednak warto przyjrzeć się dokładniej manometrom wbudowanym w poszczególne urządzenia. Ich dokładność świadczy o jakości. Decydując się na kompresor z manometrem warto wybierać pozycje z dokładnością do 0,1 Bara. Kolejnym aspektem związanym z manometrem jest sposób wyświetlania pomiaru.

Na rynku znajdziemy zarówno modele zegarowe, jak i w formie wyświetlacza. Generalnie ciężko orzec, które z nich są lepsze. Jedni użytkownicy wolą klasyczne wskazówkowe manometry, inni te odczytywane elektronicznie. Warto jednak wybrać takie rozwiązanie, które nie będzie sprawiało trudności z odczytem, a więc odpowiednio duże.

Czy wymiary mają znaczenie?

Używając kompresora stacjonarnie wymiar urządzenia nie ma znaczenia, jednak jeśli mamy zamiar wykorzystywania go podczas jazdy warto zwrócić uwagę na wymiary kompresora. Nie każde urządzenie jest natyle małe, aby móc pozwolić sobie na wożenie go ze sobą w bagażniku.

Niekiedy nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią bagażową, a potrzebujemy kompresora aby mieć pewność, że podczas awarii poradzimy sobie z ogumieniem. Kupując kompresor warto więc zwrócić na jego wymiary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.